Makat Fissür Evde Tedavi

Makat Fissür Evde Tedavi

Makat fissür hastalığı evde tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Ancak hastalar hastalığın ilk evresinde ise yedikleri gıdalara dikkat ederek hastalığın etkilerini hafifletebilirler. Anal fissür hastalığı makat hastalıklarından en sık görülenidir. Kişi kabız olduğunda dışkı bağırsakta uzun süre beklediği için kurur ve sert bir hal alır. Hasta ıkındığı zaman sertleşen dışkı anüsten çıkarken makat etrafındaki hassas deriyi çizerek anal fissüre yol açar. Kabızlık sorunu her yaş ve cinsiyette görülür. Anal fissürün gelişim süreci ikiye ayrılır. Akut anal fissür, kronik anal fissür. Akut anal fissür; Bu evrede hastalık başlangıç aşamasındadır. Bu dönemdeki anal fissür hastalığı 4-6 hafta gibi süre içerisinde alınan önlemlerle iyileşme gösterebilir.
 
Hastaların bu evrede aldığı önlemler çok önemlidir. Beslenme alışkanlığını değiştirmek kısa sürede anal fissürün atlatılmasını sağlayacaktır. Bunun dışında da tuvalet alışkanlığının da düzene sokulması gerekir. 
Kronik anal fissür;  8 haftadan daha fazla süren veya alınan önlemlere karşı tekrar eden fissür sorunları görülür. Yemek düzenini oturtmakla veya alınacak diğer önlemlerle geçmeyen bir evredir. 
Kronik anal fissürler akut anal fissürün aksine kendi kendimize uygulayacağımız yöntemlerle düzelmez. Kronik anal fissürü olan kişiler en kısa zamanda uzman doktora görünmelidir. 
 
Anal Fissür Belirtileri; Hastalar genellikle cam kesiği, cam batması, makatta zonklama, kaşıntı ve kanama gibi belirtiler görürler. 
Anal fissür hastalığında kanama gibi bir problem hastaların en çok korktuğu durumdur. Hastalar tuvalet sonrasında anal fissürü olduğunu fark ederler. Tuvalet kağıdında kan görülmesi en belirgin özelliklerdendir. Kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi damlama şeklinde de ortaya çıkabilir. 
 
Anal Fissürden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?
 
Anal fissür hastalığı beslenme düzeniyle yakından alakalıdır. Hastalığın en büyük nedeni kabızlıktır. Kabızlık oluşumunda en önemli neden beslenme şekli olduğu için mutlaka sağlıklı bir rutin oluşturulmalıdır. 
 
Anal fissür hastalığından korunmak için aşağıdakilere dikkat etmesi gerekir;
 - Günde en az 2,5 – 3 litre su tüketilmeli
- Lifli, posalı yiyeceklerin tüketimi artırılmalı
- Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli
- Özellikle zeytinyağı tüketimi artırılmalı
- Hazır ürünlerden uzak durulmalı
- Acılı, baharatlı yiyecekler tüketilmemeli
 
 
Anal Fissür Tedavisi
 
Anal fissür tedavisi ameliyatla tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız şekilde de tedavi edilmektedir. Makat bölgesinin hassas olması nedeniyle klasik ameliyatlar artık alternatif tedavi yolları sonuç vermediğinde düşünülmelidir. 
Anal fissür hastalığında ameliyatsız tedavi yöntemi tavsiye edilmektedir. Çünkü ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez.
Ameliyatsız anal fissür tedavisinin avantajları şöyledir;
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez. 
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur. Ameliyat korkusu yaşamadan hastalar tedavi olur.
- Tedavi 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir.
- Tedavi bittikten sonra hasta aynı gün içinde işine geri dönebilir. Yatağa mahkum yaşamak zorunda olmaz. 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623