Makat Fissür

Makat Fissür

Anal fissür hastalığı özellikle tuvalete çıkma anında hastaları rahatsız eden bir makat hastalığıdır. Makat çevresinde yer alan derinin zorlanmasıyla meydana gelen hastalıktır. Özellikle kabızlık nedeniyle oluşan anal fissür hastalığı makat çatlağı ismiyle de bilinmektedir. Kabızlık yaşayan kişinin dışkısı bağırsak içinde uzun zaman bekler ve sert bir hale gelir. Tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınma davranışı ile anüsten çıkan dışkı deriyi çizerek vücuda zarar verir. Anal fissür iki grup halinde incelenir. Hastalık ilerleme durumuna göre sınıflandırılabilir. Akut ve kronik anal fissür şeklinde ayrılan hastalıkta tedavi bu dönemlere göre planlanabilir. 
 

Akut Anal Fissür Hastalığı 

Anal fissür akut dönemdeyse hastalık başlangıç aşamasında demektir. Akut anal fissür ortalama 4 ile 6 hafta arasında iyileşmektedir. Kişinin aldığı önlemler bu aşamada hastalığın ilerlememesi için önemlidir. Yenilen gıdalar da kabızlık açısından büyük önem taşır. 
 

Kronik Anal Fissür Hastalığı

Kronik anal fissür hastalığında hastalık ilerlemiş bir dönemindedir. Hastalık 8 haftadan uzun süre geçmez ve alınan önlemlere rağmen tekrarlarsa kronik döneminde gelmiş demektir. Bu dönemde hasta artık dayanılmaz ağrılar içindedir. Tuvalete gitmeyi erteleyebilir. Alınan önlemler bir işe yaramamıştır.  Kronik dönemde olan hastalar artık doktora gitmekten çekinmemelidirler. Çünkü ciddi sonuçlar bu evreden sonra doğabilir. 
 

Anal Fissür Belirtileri

Anal fissür belirtileri; Cam kesiği gibi bir acının dışında zonklama, yanma hissi, kaşıntı ve kanama gibi durumlar anal fissürün başlıca belirtileri arasında yer alır.
Kanama Belirtisi: Anal fissür hastalığında hastaların en çok korktuğu sıkıntıların başında kanama gelir. Kanamalar genellikle dışkıda fark edilir. Tuvalet sonrasında temizlik sırasında tuvalet kağıdında parlak renkte kırmızı kan görülmesi olasıdır. 
 
 

Anal Fissür Sebepleri

Kabızlığın anal fissür oluşumunda en yaygın neden olduğunu söylemiştik. Fissürün oluşumuna neden olan diğer sebepler şöyle sıralanabilir…
Kas Spazmları; Anüs bölgesindeki kas hareketleri makat çatlağında büyümeye neden olurlar. 
Gebelik ve doğum: Gebeliğin sonuna doğru makat çatlağının oluşma ihtimali artacaktır. 
Özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz dışkılama yapıldığı için fissür sorunu artmaktadır.
Diğer hastalıklar arasında; ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar bu hastalığa yol açabilir. 
Kadınlar anal fissür hastalığına daha sık yakalanmaktadırlar. Kadınlık hormonlarının bağırsak üzerinde etkileri araştırıldığında kadınlar karın ağrısı, kabızlık, tuvalete çıkma konusunda erkeklere göre daha kötü bir avantaja sahiptir. Bu gibi sıkıntılardan dolayı kadınlarda bağırsak rahatsızlıkları daha sık görülür.
Makat çatlağı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınlarda progesteron hakimiyeti, östrajen hakimiyetinin yanı sıra duygusal açıdan kadınların daha hassas olması bağırsak hareketlerinde oynamalara neden olur. Bundan dolayı da fissüre kadınlarda daha sık rastlanır. 
 
 

Anal Fissür Tedavi

Anal fissür birçok hastalıkta olduğu gibi klasik cerrahi işlemlerle tedavi edilebilir. Ancak ameliyatsız tedavi yöntemleri hastalara avantajlar sağlamaktadır. 
Makat çevresinin hassas olmasından dolayı klasik cerrahi yöntemler çok fazla önerilmemektedir. Çünkü hastaların durumlarını daha da kötü hale getirebilir. 
Ameliyatsız tedavilerde lazer yöntemi kullanılır. Cerrahi işlemlerde görülen semptomlar görülmez. 
Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajları:
Kesi ve dikiş gibi işlemler yapılmayacağı için dışkı ve gaz kaçırma problemleri görülmez. 
Sadece lokal anestezi ile hasta tedavi edilir. Narkozun yan etkileri yoktur.
Ameliyatsız işlem 5-10 dakika gibi kısa sürede halledilir. Ameliyattan korkan hastalar için bu en büyük avantajdır.
Müdahale sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına geri dönmekte zorlanmazlar. İyileşmek için yatağa bağlı kalmazlar.
Anal Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623