Makat Çatlağında Kan Görülmesi

Makat Çatlağında Kan Görülmesi

Makat Çatlağında Kanama

 
Makat çatlağında kan görülmesi anal fissürün en sık görülen belirtilerindendir. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdında görülen kan damlası parlak ve açık renktedir. Anal fissürün oluşmasında en önemli etken kabızlıktır. Anal fissüre yol açan etkenlerden kabızlık dışında uzun süreli ishal, anal bölge yaralanmaları, hamilelik ve doğum, Crohn hastalığı vardır. Makat bölgesinin çıkış kısmında oluşan çatlaklar dışkılama sırasında veya sonrasında ağrı ve kanamaya neden olur. Bu ağrılar kişinin yaşamını çok fazla etkileyebildiği gibi kısa süreli de olabilir. 
 
Makatta oluşan çatlaklar küçük bile olsalar hastaya çok fazla acı verebilir çünkü çatlağın küçüklüğü veya büyüklüğü ile ağrının doğru orantısı bulunmaz. Makatta meydana gelen yırtık bir aylık dönemde ise akut dönemdedir. Uzun süreli döneminde ise kronik dönemindedir. Her yaş grubunda görülen anal fissür kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür. Kronik kabızlık, uzun süreli şiddetli ishal, doğum, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi durumlar anal çatlakların etkisini daha da artırır. Yırtıklar derinleşir. Hastaların şikayetlerinin başlamasından önce mutlaka kabızlık hikayesi vardır. Hastaların bazılarında sık görülmese de doğum esnasında genital bölgedeki travma sonucu çatlak meydana gelebilir. 
 
Anal çatlak belirtileri; Anal ağrı ve dışkılama sonucunda tuvalet kağıdında kan damlası görülmesiyle hastalar anal fissürden şüphe edebilirler. Anal fissürde makat bölgesinde yırtılıyormuş cam batıyormuş gibi bir acı hissedilebilir. Dışkının çıkışı sırasında gelen ağrı dışkılamadan sonra da devam edebilir. Zonklama ve yanma gibi ağrı hissedilir. 
 
Anal ağrı bazen hastaların gündelik yaşamlarını kısıtlar. Bazen de çok kısa sürebilir. Ağrı bazı durumlarda dışkılama yapacak hastanın tuvalete gitmesini erteletebilir.  Sert ve büyük olan dışkının geçişi sırasında çatlak ilerler ve kanama, kaşıntı gibi şikayetler de ortaya çıkar. Anal fissürün tuvalet kağıdında görülen kanla beraber ortaya çıktığını söylemiştik. Küçük miktarda parlak renkteki anal fissür tuvalet kağıdı dışında da görülebilir. Anal fissürden kaynaklı olan kanama damlama şeklinde de olabilir. 
Kanamalar genellikle kansızlık gibi durumlara yol açmazlar. Kaşıntı, anal ülserasyondan kaynaklanan akıntı nedeniyle oluşur ve hastaların yüzde 50'sinde görülür.
 

Anal Fissür İdrar Yapmaya Engel Olur Mu?

 
Anal fissür sık idrar yapma, idrar yapamama gibi sonuçlanabilecek durumlar doğurabilir. 4-5 haftadan daha çok süren çatlaklar hemoroide benzer bir deri uzantısı meydana getirir.  Buna bekçi meme adı verilir. Anal fissürde çatlak derinleşirse ağrı ve kaşıntı da artar. Bunun sonucunda kronik anal fissür oluşur. Hemoroiddeki gibi bir kanama yoktur anal fissürde.  Bazen her tuvalete çıkışta kanama olabilir ve kağıda bulaşır tarzdadır; hemoroidlerdeki gibi püskürür tarzda değildir. Anal fissür tedavisinde lokal olarak kullanılan merhemler anal kanaldaki basıncı azaltarak etkili olur. Yan etkilerinin son derece az görülmesi nedeniyle günümüzde sıkça tercih edilir.
 
Anal fissür tedavisi: Artık günümüzde anal fissür ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Bu hastaların zamandan tasarruf sağlamaları için sıkça tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Tedaviler lazer tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Cerrahi işlemlerde ortaya çıkabilecek semptomlar ameliyatsız yapılacak tedavilerde görülmez. Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konforu sunar.
 
 

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları;

 
- Bu tedavi yönteminde narkoz yerine sadece lokal anestezi uygulanır.
- Kesi ve dikiş işlemleri uygulanmaz. Böylece hastalarda gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar ortaya çıkmaz. 
- Tedavi sonrasında akıntı, iltihaplanma ve yara görülmez.
- Tedavi sadece 5 -10 dakika gibi kısa bir sürede yapılır.
- Tedavi sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler.
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623