Makat Çatlağı Ve Tedavi Şekli

Makat Çatlağı Ve Tedavi Şekli

 
 
Halk arasında makat çatlağı adıyla bilinen anal fissür vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalar anal fissür belirtilerini genellikle kanama ve ağrı ile tuvalette dışkılama anında görürler. Dışkısını yapmaya çalışan kişi kabızlığa bağlı olarak zorlanma yaşar ve sert olan dışkı cam kesiği gibi bir acı hissettirir. Bu duruma yırtılar tarzda kanamalar da eşlik eder. Anal fissürde tedavi bazı morfolojik özellikler de dikkate alınarak karar verilir.
 
Bazı hastalarda anal fissür sorunu buz dağının suyun üstünde görünen kısmı şeklinde ortaya çıkabilir. Anal fissürde altta yatan kronik kabızlık, iltihabi bağırsak hastalıkları, kadınlarda rektosel (fıtık) gibi daha önemli hastalıklar açısından değerlendirilir. Hastanın kalın bağırsağında bir sorun olup olmadığı tespit edilerek inceleme yapılması gerekebilir. Hastaların tedavi şekli anal fissürün akut ya da kronik olmasına göre değişir. Tedavi sonrasında gerek görülürse yeniden bağırsak eğitimi uygulamaları ile dışkılama fizyolojisi düzenlenir.
 
Anal Fissürü Oluşturan Nedenler 
 
 Kronik kabızlık
Uzun süreli ishal durumu
Anal bölge yaralanmaları
Hamilelik veya doğum
Crohn hastalığı 
Kabızlık
 

Anal Fissür Dönemleri

 
Anal fissürde hastalığın tedavisinden önce hastanın hangi dönemde olduğu bilinmeli ve ona göre tedavi planı uygulanmalıdır. Hasta eğer akut dönemde ise tedavisi kronik döneme göre daha kolay olur. Kronik dönemde olan hastanın tedavisi daha zordur. Anal fissür hastalığı ameliyatlı şekilde tedavi edilebildiği gibi günümüzde artık rahatlıkla ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Anal fissürden korunmak için tedavi sonrası yoga yapmak faydalı olacaktır. Yoga yoga ile kaslar gevşer kan dolaşımı hızlanır. Böylelikle sindirim sistemi düzgün şekilde çalışır. Hastalar anal fissürün en tehlikeli düşmanı kabızlıktan uzak kalmış olurlar. 
 

Fistül Ve Apse Diğer Anal Problemlerdir

 
Çoğu anal fissür makat bölgesinde olan travma nedeniyle, özellikle bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük bir dışkı geçirmekten kaynaklanır. Anal fissürlerin diğer nedenleri arasında şunlar bulunur: Kabızlık, ishal, anal yaralanmaları, hamilelik veya doğum, Crohn hastalığı Anal bozuklukların bir diyagramı: anal fistül, anal fissürler, anal apsedir.
Anal fissür, anüsü kaplayan ciltte küçük bir yırtılma veya bölünmedir. Fistül ve apse diğer anal problemleridir. Diğer nedenleri ise şu şekildedir: Kanser, HIV, tüberküloz, frengi, cinsel yolla bulaşan herpes gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE).

 

Anal Fissürde Alkol Ve Kahve Tüketimi

 
Anal fissürde hastalığın yeniden nüks etmemesi için kabızlıktan korunmak gerekir. Sağlıklı besin gruplarına yönelerek bol sıvı tüketmemiz gerekir. 
Bunların yanı sıra düzenli spor aktiviteleri önerilebilir. Kahve ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. 
Alınan önlemlerle beraber dışkılama alışkanlığı düzene sokulmalıdır. Kabızlıktan uzak durmak adına yapılan diyete dikkat edilmediği zaman  makat çatlağının yüzde 30-70 oranında tekrarladığı bilinmektedir. Makatta oluşan ağrılar anal bölgedeki yırtığın büyümesine yol açar. Anal kanal derisi anoderm üzerinde oluşan yırtıklara anal fissür denir.
Anal yırtıklar dışkılama esnasında cam batması ve cam kesiği gibi bir acıya neden olurlar. Ağrıya çoğu zaman kanamalar da eşlik eder. Bu nedenle dışkılama hastalar için kabus olabilir. 
 
Anal fissür tedavisi; merkezimizde anal fissür hastalığı ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Bu tedavi şekli lazer tekniği kullanılarak gerçekleştirilir. 
Cerrahi işlemlerde görülecek semptomlar ameliyatsız tedavi yönteminde görülmez.
Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konforu sunmaktadır. 
 
Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları;
 
-Narkoz yerine sadece lokal anestezi ile tedavi uygulanır. 
 
- Kesi ve dikiş işlemleri yapılmaz. Böylece hastalarda gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez.
 
-Hastalar ameliyat korkusu yaşamadan tedavi olurlar. 
 
-Akıntı, iltihaplanma, yara gibi sorunlar olmaz.
 
-5-10 dakika gibi kısa bir sürede hastalara tedavilerini olurlar.
 
- Tedavi sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler.
 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623