Kronik Anal Fissür Tedavisi

Kronik Anal Fissür Tedavisi

Kronik Anal Fissür Tedavisi mutlaka uzman doktor tarafından yaptırılmalıdır. Anal fissür hastalığının belirtileri makatta kaşıntı, tuvalet kağıdında kan görmek, cam kesiği cam batması gibi ağrı şeklinde tarif edilir. 
Anüs derisi yoğun sinir ucu içerdiği için çok hassas bir bölgedir. Genellikle hastalar da bölgenin hassaslığından dolayı doktora gitmekten çekinirler. Fakat bu hastalığın daha da kötüleşmesine neden olmaktadır. 
İnsan vücudu dışkılamaya hazır değilken zorlu dışkılamalar sonucunda makatın tahriş olma ihtimali unutulmamalıdır. Ayrıca şiddetli ishal durumu da bölgede yırtıklara yol açabilir. 
Ağrılar kaslarda spazma yol açarak daha fazla basınca maruz kalırlar. Kan dolaşımı yetersiz kaldığı için yırtıkların iyileşme süresi uzar. Hissedilen şiddetli ağrı ile hastalar cam kesiği, cam batması şeklinde acılarını tarif ederler. Öyle ki bu ağrılar hastaların günlük yaşamlarını etkiler. 
 
Anal fissür hastalığı hemoroid ile karıştırılmaktadır. Ne yazık ki "hemoroid" ya da "basur" olarak tanımlanan anal fissürler birtakım gereksiz ve faydasız ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır hatta daha da kötüsü iş hemoroid ameliyatına kadar gidebilir
Anal fissürlerde tedavide ilk adım hastanın hastalığını kabul etmesiyle başlar. Hastalığın dönemine göre tedavi planı uygulanmaktadır. Akut anal fissür hastalığın henüz kronik hale gelmediği ve tedavinin daha kolay uygulandığı dönemdir. Kronik anal fissür hastalığı adından da anlaşıldığı üzere hastalığın kronik hale geldiği dönemdir. Bu evrede tedavi süreci oldukça detaylı ve zorlu geçer. Hangi dönemde olursa olsun anal fissürlerde hastanın dışkılama alışkanlığı ayrıntılı olarak sorulmalıdır. 
 
Anal fissürde hastalara dışkılamadan sonra günde iki kez duşa girmesi önerilir. Suyun yanmayacak kadar sıcak olması hasta için önemlidir. En az 10-15 dakika oturma banyosu önerilir. Hastalığın bir sonraki aşaması makata halk arasında "botox" olarak bilinen botulin zehirinin enjekte edilmesidir. Bu yöntem geçici olarak makat kaslarının kısmi felci ile etki etmektedir.
Anal fissür hastalığında yapılacak son şey ameliyat olmaktır. Çünkü klasik cerrahi işlemlerin yan etkileri oldukça fazladır. Ameliyatta makatı kasan kaslardan içteki kesilerek yaranın kan dolaşımının artması ve kendiliğinden iyileşmesi sağlanır. Doğru yapıldığında başarı oranı yüzde 98-99 civarında olmasına rağmen ameliyat olan hastalarda gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar görülebilir. 
 
 
Anal fissürler eğer doğru tanı koyulmazsa iyileşme göstermezler. Bu nedenle çok basit görünse de ameliyatın deneyimli bir cerrah tarafından yapılması çok büyük önem taşımaktadır. 
 
Anal fissür hastalığı medikal tedavi ve hayat tarzı değişiklikleri ile iyileşir.  Akut anal fissür hastalığı tedavi edilmesi rağmen 6-8 hafta içinde nüks ederse bu duruma kronik anal fissür denir. Anal fissürde ciltte sarkma, ciltte et parçası, dilsi uzantı kronik lenfatik staza bağlıdır. Şişlik olması beraberinde hemoroidal hastalık veya apse olabileceğini akla getirmektedir. 
 
Makattan kanama
Makat çevresinden akıntı
 
Anal fissür tedavisi klasik cerrahi yöntemle yapıldığı gibi ameliyatsız olarak da yapılmaktadır. Makat bölgesi hassas bir bölge olduğu için ameliyat olmak son çare olarak düşünülmelidir. 
Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları yaşanmaz.
 
Ameliyatsız anal fissür tedavisi hastaya birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. 
- Ameliyatsız anal fissür tedavisinde kesi ve dikiş olmaz. Bu sayede gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez. 
- Narkoz yerine sadece lokal anestezi uygulanır.  Ameliyat korkusu yaşamadan hastalar tedavi olur.
- Tedavi 5-10 dakika gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilir. 
- Tedavi bittikten sonra hasta aynı gün içinde işine geri dönebilir. Yatağa mahkum yaşamak zorunda olmaz. 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623