Basur Sandığınız Anal Fissür Olabilir!

Basur Sandığınız Anal Fissür Olabilir!

Utanılan hastalıklar arasında yer alan makat hastalıkları artık günümüzde oldukça sık görülmektedir. Cerrahi veya ameliyatsız tedavi teknikleri bulunan bu hastalıklar bazen yanlış tanı yüzünden daha kötü bir hale gelebilmektedir. Makat hastalıklarının belli başlı benzer noktaları bulunmaktadır.
Basur adıyla daha sık duyduğumuz hemoroid bazen anal çatlak ( anal fissür) hastalığı ile karıştırılmaktadır. Bu karışıklığın önüne geçmek için hastalık belirtilerini olduğu gibi çekinmeden doktorumuzla paylaşmak gerekir. Aynı zamanda doğru tanı ve tedavi için alanında uzman doktorun da çok büyük önemi vardır. Anal fissür ve hemoroidin benzerliklerini anlatmadan önce hastalıkları detaylandıralım… 
 

Hemoroid Hastalığı 

 
Toplumda genellikle basur adıyla bilinen hemoroid hastalığı makat bölgesinde olan damarların şişmesi ile ortaya çıkar. 
Baskıya maruz kalan anüs ve rektum arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarı doğru çıkmaya başlar. Hemoroid hastalığı makat hastalıklarının toplumda en sık görülenidir. Hemoroid 50 yaş ve üzeri her iki kişiden birinde görülür. 
Hemoroid hastalığının oluşmasında birçok etken vardır. Hastalığın belirtileri arasında kronik kabızlık, gebelik, lohusalık, aşırı kilolo olmak, bağırsak hastalıkları vardır.
 
Hemoroid türlerine göre ikiye ayrılır;
Dış Hemoroid Belirtileri;
- Anüs etrafında şiddetli kaşıntı
- Anüse yakın olarak beliren ağrılı şişlik
- Otururken rahatsızlık duyma, ağrı
- Dışkıda kan
 
İç Hemoroid Belirtileri;
- Dışkıda parlak kırmızı kan
- Makattan basurun sarkarak gelmesi
 

Anal Fissür Hastalığı 

 
Anal fissür hastalığı anüs bölgesinde yani sinir uçlarının yoğun olduğu bir bölgede meydana gelir.  Uzun süren kabızlık, ishal, ıkınma sonrasında yırtılma ve çatlama ile oluşan hastalığa anal fissür denir. Her yaş ve cinsiyet grubunda ortaya çıkan anal fissür hastalığının genel nedeni her insanda görülebilecek bir durum olan kabızlıktır.  
Hasta kabız olduğunda dışkı sertleşir ve ıkınma eylemi esnasında sert olan gaita anüs çevresinde bulunan yumuşak deriyi çizerek yırtıklar oluşturur. Anal fissür hastalığı çok acılı ve ağrılıdır. Bunun asıl nedeni sinir uçlarının yoğun olmasından kaynaklanır. 
 

Anal Fissür Belirtileri;

 
- Cam kesiği gibi bir acı
- Zonklama
- Yanma hissi
- Kaşıntı
- Kanama
 Anal fissür ve hemoroid hastalığının ortak yönleri oldukça fazla ve kafa karıştırıcıdır. 
Anal fissürde kanama olması sık rastlanan bir durumdur. Anal fissürde tuvalet sonrasındaki temizlik sırasında tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan görülebilir. Aynı şekilde yine tuvalet sırasında damlama şeklinde kanamalar oluşabilir. 
 
 
Anal fissür ve hemoroidin ortak noktalarını sıralayalım;
 
- İki hastalıkta makatta oluşur 
- iki hastalıkta da kanama olur
- iki hastalıkta da kaşıntı vardır
- iki hastalıkta da acı vardır.
 
Her iki hastalığın da benzer belirtileri gösterdiğini söyleyebiliriz. Hastalar bu iki hastalığı birbirine karıştırabilirler. Hasta bu semptomları hissettiği zaman en yakın zamanda uzman doktora başvurmalıdır. 
 
Anal fissür hastalığı merkezimizde ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir.
 
Anal fissür hastalığının tedavisi cerrahi işlemlerle yapıldığı zaman hastada farklı komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle ameliyatsız tedaviler daha sık tercih edilmektedir. 
Ameliyatsız tedaviler 5–10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. 
Kesi ve dikiş işlemleri uygulanmaz. 
Sadece lokal anestezi uygulanır. 
Hastalarda kas ve doku kaybı oluşmaz.
Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623