Anal Fissür Yanlış Beslenme ve Kabızlık

Anal Fissür Yanlış Beslenme ve Kabızlık

Anal fissür hastalığı özellikle kabızlık sorunu yaşayanlarda daha çok görülen bir makat hastalığıdır. Anal fissür hastalığı genellikle dışkılama sonrasında ağrı ve kanama ile kendini belli eder. 
 
Ağrılar Yırtığın Büyümesine Neden Olur
Ağrılar kasılmaya, kasılmalar da yırtığın büyümesine neden oluyor. Anal kanal derisi anoderm üzerinde oluşan yırtıklara anal fissür denir. Anal yırtıklar dışkılama esnasında yırtılarak cam parçası batması gibi acıya neden olurlar. Bu ağrıya bazen küçük kanamalar da eşlik ederler. Anal fissür nedeniyle dışkılama hasta için kabusa dönebilir. 
İlk olarak yüzeysel bir çatlak başlar ve genişlemeye devam eder. Ancak sert dışkılama atakları yüzünden yırtıklar daha da derinleşmeye başlarlar. Hissedilen ağrı makatta yırtılma hissi uyandırır. Cam kırığı çıkıyormuş gibi tanımlanan anal fissür zonklama şeklinde devam eder. Fissürün derinliğine göre yakınmalar dakikalar ve saatler boyu sürebilir. 
Doktorlar anal fissürün tanısını muayene ile kolayca koyabilirler. Muayene sırasında zemini kırmızı, kağıt kesiği gibi incecik bir yırtık varsa akut (yeni) fissür, zemininde sedefi renkte iç kas lifleri görünüyor deride uzama var ise kronik (müzmin) fissür söz konusudur.
Akut olguları yaşayan hastalar genellikle bir veya birkaç kez ağrılı dönem geçirirler.  Kronik dönemdeki hastalar ise çok daha uzun zaman boyunca ağrılı dönem geçirmiş olurlar. Akut anal fissürlerin birçoğu kolayca tedavi edilmektedir. Tedavideki amaç tıkaç gibi olan dışkının yumuşatılması ve anal kanaldaki tekrar eden yırtılmaların önlenmesidir. Bol lifli gıdaları tercih ederek bol sıvı tüketmek anal fissürün etkilerinden uzak kalmak için çok önemlidir. Dışkının bağırsakta ilerleyişini hızlandırmak adına yediğimiz içtiğimiz her şeye çok dikkat etmemiz gerekir. Bu şekilde basit tedavi ilkelerine uyularak bir yıl sonra akut fissürlerin yüzde 80'nde iyileşme sağlanabilir. Basit tedavi iyileşme sürecine katkı ılık suya oturma ile (iç kasın gevşemesi sağlandığı için ağrı azalır) ve ağrı kesici içeren pomadlarla sağlanabilir. Alınan önlemlerle sert dışkılama sorunu çözülemiyorsa dışkı yumuşatıcı ilaçlardan yararlanılabilir. 
 
Kronik anal fissürü olan hastalarda cerrahi tedavi sonrasında gaz kaçırma, nadiren de olsa dışkı tutamama gibi sorunlar görülür. Son 15 yılda kronik fissürlerde cerrahi tedavi dışındaki yöntemler önerilmektedir. Hasta oluşacak sorunları kabul ediyor ise cerrahi yöntemi tercih edebilir.
 
Anal fissür tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. Anal fissürlerde tedavi günümüzde artık ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer tekniği kullanılır. Bu tedavi yönteminde cerrahi işlemlerde olacak semptomlar görülmez. Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlar.
   
Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları;
-Kesi ve dikişi gibi cerrahi uygulamalar yapılmadığı için hastalarda gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez.
- Hastalara narkoz yerine lokal anestezi uygulanarak tedavi yapılır. Böylece ameliyat korkusu olmadan hastalar tedavi olabilir. 
- Ameliyatsız tedaviler 5-10 dakika gibi kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilir.
- Tedavi sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler.
 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623