Anal Fissür Ve Sağlıklı Yeme Düzeni

Anal Fissür Ve Sağlıklı Yeme Düzeni

Anal fissür hastalığı yediğimiz içtiğimiz her şeyle yakından ilgilidir. Anal fissürün oluşmasında en önemli etken kabızlıktır. Kabızlıktan ne kadar uzak kalırsak makat çatlaklarından da o kadar uzak durmuş oluruz. 
Kabızlığın yanı sıra anal fissür hastalığında doğumun etkisi, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi çeşitli hastalıklar etkili olur. Kabızlık hikayesi genellikle anal fissür hastalarının geçmişinde vardır. Akut olguları yaşayan hastalar genellikle birkaç kere ağrılı dönem geçirirler. Eğer hasta kronik dönemde ise daha uzun süreli ağrılar yaşar.
Anal fissür hastalığının tedavi amacı sert olan dışkının yumuşatılması ve anal kanaldaki yırtılmaların önlemesi üzerine olur. Bunun için lif açısından zengin gıdalar tüketmek gerekir. Dışkının bağırsak içindeki ilerleyişini hızlandırmak için yenen gıdalara dikkat etmek gerekir. 
 
Hastalar kendi bedenlerine uygun beslenme düzenini gerekirse uzman yardımı ile oluşturmalıdır. Basit tedavi ilkelerine uyulduğu zaman hastaların durumları da iyileşme gösterecektir. Anal fissür hastalarının birçoğu ılık suya oturma banyosu yaptıklarında rahatlarlar. Fakat bu hastanın o anki durumunda rahatlama sağlayacağı için fissürün mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Alınan önlemlerin etki etmediği bir durumda hastalara dışkı yumuşatıcı ilaçlar verilebilir. Hastalar anal fissür hastalığını dışkılama esnasında fark ederler. Tuvalete giden hastanın makat bölgesinde yırtılır tarzda bir ağrı ve kanama gibi belirtiler vardır. Kanamalar damlama şeklinde peçete üzerinde görülebilir. Anal fissür tedavisine hastalığın bazı özellikleri dikkate alınarak tedaviye karar verilir. Basınç ölçümleri karşılaştırılarak tedavide karar kılınır. Anal fissür bazı kişilerde görülen sorunun başlangıcı da olabilir. Bu nedenle hastalığın çok iyi araştırılması gerekir. Kronik kabızlık, bağırsak hastalıkları, kadınlarda rektosel (fıtık) gibi daha önemli hastalıklar da değerlendirilmelidir. Bunların yanı sıra hastaların kalın bağırsak sorunlarının olup olmadığı için inceleme yapılmalıdır. 
 

Anal Fissür Ağrıları Nelerle Sonuçlanır?

Anal kanal derisi üzerinde meydana gelen yırtıklara anal fissür adı verilir. Dışkılama esnasında hastalar cam kesiği cam batması şeklinde acı duyduklarını tarif ederler. Bu ağrıya bazen kanamalar da eşlik edebilir. Kanama gibi belirtiler hastalarda kansızlık gibi durumlara yol açmaz. Hastaların birçoğu makat bölgelerinin hassas olması yüzünden doktora gitmekten çekinirler ve hastalıklarını daha da ilerletirler. 
 

Anal Fissürün luşumunun Önüne Geçmek İçin;

Lif ve posa açısından zengin gıdalara ağırlık vermek gerekir. 
Doğru porsiyon ile salatalık, meyve, zeytinyağlı tüketmek.
Düzenli bir şekilde tuvalete gitmek için kabız yapacak gıdaları tüketmemek gerekir. 
Ambalajlı hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. 
Ağrı kesici pomadlar ve sıcak su banyoları hastaların rahatlamasına yardımcı olur.
Çok fazla su içmek önemlidir.
Makat bölgesinin temizliği aksatılmamalıdır. 
Sık sık banyo yapmakta fayda vardır. 
  

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal fissür tedavisi 5-10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Hastalar kısa sürede gündelik yaşamlarına dönebilirler. 
Kabızlık korunmanın önemi büyüktür. 
Bol sebze meyve tüketmek gerekir. 
Tedaviden önce hastalığın hangi evrede olduğunu bilmek gerekir. Tedavi buna göre planlanmalıdır. 
Müdahalenin evreye göre yapılması çok önemlidir.
Anal fissür tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılır. 
Tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlar.
Kesi ve dikiş uygulanmaz. Bu nedenle apse ve farklı durumlar görülmez. 
Hastalarda gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi sorunlar olmaz. 
Klasik cerrahi işlemler hastayı yatağa mahkum ederken ameliyatsız tedavi hastayı yatağa mahkum etmez. 
Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623