Anal Fissür Tedavi Sonrası İyileşme Süreci

Anal Fissür Tedavi Sonrası İyileşme Süreci

Anal fissür hastalığının oluşmasında birçok neden vardır.  Özellikle kabız yapacak gıdalardan uzak durmak en önemli unsurdur. Kabız olmanın dışında anal fissür hastalığının oluşmasında birçok etken bulunur. Bunlar doğumun etkisi, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi hastalıklardır. Anal fissürde tedavi seçenekleri hastanın isteği doğrultusunda planlanır. Klasik ameliyat ile tedavi sonrasında hastalar daha zor iyileşirken ameliyatsız tedavi sonrasında hastalar daha kısa sürede iyileşir. 
 
Anal fissür hastalarının geçmişinde kabızlık hikayesi vardır. Akut dönemdeki anal fissür hastalığında hastalar birkaç kez ağrılı dönem yaşarlar. Kronik anal fissür döneminde ise hastalar daha uzun süreli ağrı dönemi yaşarlar.
 
Anal fissür hastalığında tedavinin amacı sert olan dışkının yumuşaması ve anal kanal çevresindeki yırtılmaların önlenmesi üzerine olur. Anal fissürde tedavinin amacı hastaların sertleşen dışkılarını yumuşatarak rahatlamalarını sağlamak ve anal kanaldaki yırtılmaların önlenmesini sağlamaktır.
 
Anal fissür hastalığı sırasında hastalar kendilerine göre en uygun beslenme programını uyguladıklarında anal fissürün kötü etkilerinin önüne geçebilirler. Lifli ve posalı gıdalardan uzak durmak bol su tüketmek de hastalığın olası etkilerini azaltacaktır. 
 
 

Ilık Su Oturma Banyosu İşe Yarıyor Mu?

 
Anal fissür hastalarında ılık suya oturma banyosu rahatlatıcı etki sağlamaktadır. Ilık suya oturma banyosunun geçici bir etki sağladığını unutmadan mutlaka uzman doktora tarafından tedavi edilmek gerekir. 
 
İlaçlarla veya bitkisel yollarla tedavi edilen hastalar geçici bir rahatlama yaşadıklarında hastalıklarından kurtulduklarını zannederler. Ancak hastalıklar bu nedenlerle daha da kötü hale gelebilirler.
 
Hastalıkların ilerlememesi adına alınan önlemler işe yaramadığında dışkı yumuşatıcı ilaçlar devreye girer. Bu ilaçlar da hastaların yine bir süre daha iyi hissetmelerini sağlar. 
Bilinmelidir ki kesin çözüm cerrah tarafından yapılacak müdahalededir. 
 
Anal fissür hastalığı hastaların genellikle dışkılama esnasında fark ettiği bir durumdur. Kanama, ağrı, cam batması hissi gibi belirtiler anal fissürün başlıca özellikleri arasında yer alır. Anal fissür hastalığında dışkılama esnasında hastanın makat bölgesinde yırtılır gibi bir hisle beraber kanama oluşabilir. Oluşan kanama damlama şeklinde tuvalet kağıdında görülebilir. 
 
 

Anal Fissür Ağrısı 

Anal kanal derisi üzerinde oluşan çatlak veya yırtıklara anal fissür denir. Cam kesiği cam batması şeklinde tarif edilen anal fissür hastalığında kanamalar da olabilir. Genellikle bu hastalığa yakalanan hastalar makat bölgelerinin hassas olmasından dolayı doktora gitmekten çekinirler.
 

Anal Fissür Hastalığında Alınacak Önlemler

Posa ve lif açısından zengin gıdalara ağırlık vermek,
Yemeklerimizi doğru porsiyonda tüketmek,
Salatalık, meyve, zeytinyağlı tüketmek,
Kabız yapacak gıdalardan uzak durmak,
Ambalajlı gıdalardan uzak durmak,
Bol sıvı tüketimi,
Sık sık duş almak gerekir. 
Ağrı kesici pomadlar, ılık su banyoları hastaları rahatlatır.
Makat bölgesinin temiz ve kuru kalmasına dikkat etmek önemlidir. 
 
  

Anal Fissür Tedavi

Hastalar 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavilerini olurlar. Daha sonra zaman kaybetmeden gündelik yaşamlarına dönebilirler. 
Kabız yapacak gıdalardan uzak durmak gerekir.
Bol bol sebze tüketmek gerekir. 
Tedavi planlanmadan önce hastalığın evresinin iyice araştırılması gerekir. Tedavi hastalık evresine göre detaylıca planlanmalıdır.
Merkezimizde anal fissür tedavisi ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. 
Tedaviler hastalara birçok konfor ve avantaj sağlar.
Tedavi esnasında kesi ve dikiş uygulanmaz. Bu nedenle apse veya iltihabi durumlar oluşmaz. 
Gaz kaçırma, makatta daralma, dışkı tutamama gibi sorunlar oluşmaz.
Ameliyatsız tedavilerde hasta hemen iyileşirken ameliyatlı tedavilerde hastaların belli bir iyileşme dönemi vardır.  
Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623