Anal Fissür Spazmı

Anal Fissür Spazmı

Anal fissür hastalığı makatta meydana gelen önemli bir hastalıktır. Akut ve kronik dönemleri bulunan anal fissürün tedavisi bu dönemlere göre planlanmaktadır. 
Anal fissür hastalığında belirtiler makatta kaşıntı, tuvalet kağıdında kan görülmesi, cam kesiği, cam batması olarak tarif edilir. Anüs derisi hassastır çünkü bu bölgede çok yoğun sinir uçları bulunur. Hastalar bölgenin hassasiyetinden dolayı doktora gitmeyi ertelerler. 
Şiddetli ishal durumu, kabızlığa bağlı zorlu dışkılama gibi etkenler anal fissürün oluşmasında etkili olurlar. Makat bölgesini zorlamak ve tahriş etmek bölgede yırtık ve kesilere neden olabilir. 
 
Anal Fissür Spazmı; Anal fissür spazmı ağrılar sonucunda olur. Ağrılar kaslarda spazma yol açarak daha fazla basınca neden olurlar.  Bu durumda kan dolaşımı yetersiz kaldığı için yırtıkların iyileşme süresi uzar. Hastalar anal fissürden dolayı hissetikleri ağrıyı cam kesiği, cam batması şeklinde tarif ederler. Ağrılar bazen hastaların gündelik yaşamlarını dahi etkileyebilirler. Anal fissür hastalığı bazı hastalarda hemoroid ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle "hemoroid" ya da "basur" olarak tanımlanan anal fissürler birtakım gereksiz ve faydasız ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. Bu son derece yanlış bir durumdur. 
 
Anal fissür hastalığında önemli olan tedavinin kabul edilmesidir. Anal fissürün dönemine göre tedavi planı yapılmalıdır. Eğer kişi akut dönemde ise tedavi kolay gerçekleşecektir. 
Kronik anal fissür hastalığın kronik hale geldiği döneme denir. Bu evrede tedavi süreci zorludur. Hastanın dışkılama alışkanlığı hangi dönemde olursa olsun ayrıntılı şekilde sorulmalıdır. Hastalıkta dışkılama sonrasında günde iki kez duşa girmek önerilir. Suyun yakmayacak kadar sıcak olması gerekmektedir. En az 10-15 dakika oturma banyosu önerilir. Anal fissürlerde son çare ameliyattır. Klasik cerrahi işlemlerin yan etkileri oldukça fazladır.
 
Anal fissür ameliyat ile tedavi edildiğinde makatı kasan kaslardan içteki kesilerek yaranın kan dolaşımının artması ve kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Ameliyatta makatı kasan kaslardan içteki kesilerek yaranın kan dolaşımının artması ve kendiliğinden iyileşmesi sağlanır. Ameliyat ile tedavilerde başarı sağlansa bile tedaviden sonra hastalarda  gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anal fissürler sadece doğru tanı konulduğunda iyileşme gösterirler. Ayrıca ameliyatın tecrübeli cerrah tarafından gerçekleştirilmesi her şeyden önemlidir. Akut anal fissür tedavi edildikten sonra 6-8 hafta içerisinde nüks eder ise hastalık artık kronik dönemde demektir. Makat hastalıklarından en çok görülen anal fissür hastalığı ciltte sarkma, ciltte et parçası, dilsi uzantı kronik lenfatik staza bağlıdır. Şişliğin olması ve ele gelmesi hemoroidal hastalık veya apse olabileceğini akla getirmektedir. 
 
Makattan kanamanın yanı sıra makat çevresinde akıntı durumu olabilir. Anal fissür tedavisi iki şekilde yapılır. Birincisi klasik cerrahi işlemlerle ikincisi ve en çok tercih edileni de ameliyatsız şekilde olandır. Makat bölgesinin hassas bir bölge olmasından dolayı ameliyat olmak akla gelecek son çözüm olmalıdır. 
 
 
Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer tekniği kullanılır. Cerrahi işlemlerde olacak semptomlar görülmez. Ameliyatsız yapılacak tedaviler hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda bu tedavi yöntemi çok konforludur. 
 
-Kesi ve dikiş gibi işlemler uygulanmayacağı için hastada dışkı tutamama ve gaz kaçırma gibi sorunlar oluşmaz.
-Narkoz yerine sadece lokal anestezi uygulanır. 
-Bu sayede ameliyat korkusu yaşanmaz
-Tedavi 5-10 dakika gibi bir sürede yapılır.
-Tedaviden sonra hastalar gündelik yaşamlarına geri dönebilirler.
 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623