Anal Fissür Kansere Dönüşür Mü?

Anal Fissür Kansere Dönüşür Mü?

Anal fissür hastalığı makat hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan biridir.  Anal kanal derisi yani anoderm üzerinde gelişen yırtıklara anal fissür adı verilmektedir. Anal fissürde dışkılama sırasında cam batması, cam kesiği gibi bir acı hissedilir. Acı hissi bazen şiddetli kanamalarla ortaya çıkar.  
Anal fissür ağrısı kasılma ve yırtıkların büyümesine neden olur. Bu sıkıntılar nedeniyle hastaların dışkılama yaparken durumları kabusa dönüşebilir. Şiddetli ağrı anal kanal kas yapısında refleks bir kasılmaya yol açar.   
 
Hastalık ilk evrede ise akut dönem, tekrarlayan süreçte ise kronik dönem olarak adlandırılır.
Akut Anal Fissür Kronik Hale Gelmeden Önlem Alınmalı
Tam olarak nedeni ortaya konmuş olmasa da genellikle kabızlık, düzensiz dışkılama, şiddetli ishal atakları anal fissüre neden olabilir. Bebeklerde dahi görülen anal fissür geçici ve akut çatlaklar meydana getirebilir. 
  
Anal Fissür İltihabi Bağırsak Hastalıklarının Habercisi Olabilir
Anal fissürlerin başarılı şekilde tedavi edilmesi için ilk etapta doğru tanının koyulması çok önemlidir. Tanı koyulduktan sonra fissürün sınıflandırılması gerekir. 
Bazı hastalarda anal fissür buzdağının suyun üstünde görünen kısmı olabilmektedir. Bu durum bazen iltihabi bağırsak hastalıkları, kadınlarda rektosel gibi daha önemli hastalıklara da işaret edebilmektedir. 
Akut dönemdeki anal fissürlerde ayrıntılı diyet önerileri, sıcak banyolar, gerekirse gliseriltrinitrat (GTN) krem uygulaması ile tedavi uygulanabilir. Fakat bu geçici bir çözüm olacaktır. Kronik anal fissürlerde krem ve benzeri işlemlerin hiçbir yararı olmaz. 
 
Anal Fissürü Neler Tetikler?
Anal fissür ilk etapta yüzeysel bir çatlak olarak başlar ve genellikle de iyileşir. Ama sert dışkılama atakları tekrarladığı zaman yırtıklar daha da derinleşir. 
 
Anal Fissür Kansere Dönüşür Mü?
Hastalığın tanısı kolayca konulabilir. Muayenede zemininde kırmızı, kağıt kesiği gibi incecik yırtık varsa akut anal fissür, zemininde sedefi renkte iç kas lifleri görünüyor deride uzama var ise kronik (müzmin) fissür söz konusudur.
 
Akut anal fissürlerin birçoğu bazı kolay alınan önlemler ile tedavi edilebilir. Tedavinin temeli tıkaç gibi olan dışkının yumuşatılması ve anal kanalın tekrarlayan yırtılmalarının önlenmesidir. Tedavinin temeli bol lif, bol sıvı ikilisine ek olarak tam dışkı çıkarken elle dıştan anal kanala destek olarak yırtılmanın önlenmesi sağlanmalıdır. Bu basit tedavi ilkelerine uyulursa bir yıl sonra akut fissürlerin yüzde 80'nde iyileşme sağlanabilir.
Uzun süreli olan anal fissürlerde daha önce ilk seçenek olan cerrahi tedavinin değişik oranlarda da olsa gaz tutamama, dışkı tutamama gibi sorunlara neden olmasından dolayı son 15 yılda önce cerrahi olmayan tedaviler önerilir. Anal fissürlerde hastalığın seyri farklı semptomları ortaya koyarsa kanser riski de olabilir. Ama bu kişinin farklı hastalıkları ile yakından ilgilidir. Tedavi sürecinin hemen başlaması kanser riskini azaltacaktır. 
 
 
Anal fissür tedavisi; Anal fissürler tedavi edilirken iki yöntem uygulanabilir. İlki klasik cerrahi yöntemler, diğeri ameliyatsız tedavi yöntemidir. Merkezimizde anal fissür ameliyatsız şekilde kalıcı odaklı olarak tedavi edilebilir.  Ameliyatsız anal fissür tedavisinde lazer ile hastalar tedavi edilebilir. Bu teknik ile cerrahi işlemdeki gibi semptomlar görülmez. 
 
Ameliyatsız anal fissür tedavisi hastalara birçok avantaj ve konforu bir arada sağlar;
-Ameliyatsız tedavilerde kesi ve dikiş olmadığı için kas veya doku kaybı olmaz. Buna bağlı olarak klasik cerrahi müdahalelerdeki gibi dışkı tutamama gaz kaçırma sorunları yaşanmaz.
-Sadece lokal anestezi yapılır. Bu sayede hastalarda narkozun olası yan etkileri görülmez. 
-İşlem 5-10 dakika sürer. 
-İşlem sonrasında kişiler normal yaşantılarına geri dönerler. Uzun süre yatağa bağlı kalmazlar. Çalışıyorlarsa aynı gün işlerine geri dönebilirler.
 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623