Anal Fissür Hastalığının Sonuçları

Anal Fissür Hastalığının Sonuçları

Anal fissür rahatsızlığı  son yıllarda çok sık rastlanan makat hastalıklarından biri konumuna geldi.  Makat bölgesinde çok fazla sinir ucu bulunur bu sebepten dolayı makat bölgesi vücudun hassas bölgesidir. Kabızlıktan dolayı dışkılama yapıldığı anda kişi zorlanırsa  yırtıklar daha da derinleşir.  Ağrıya sebep veren yırtıklar kaslarda spazma yol açar ve basınca maruz kalarak kan dolaşımları yetersiz kalmasına neden olur. Bu sebeple anal yırtıkların iyileşme süreci uzar.

Anal fissür  hastalığında  kişiler dışkılama işlevini gerçekleştirirken şiddetli ağrıya maruz kalabilirler.   Hastaların çoğunda  cam batıyormuş hissi oluşur hastalar bu sebeple tuvalet ihtiyacını ertelerler.   Hastada asıl ağrı dışkılama sonrasında oluşur ve saatlerce sürebilir.  Bazı hastaların gündelik yaşamalarında aksama olabilir, anal fissür rahatsızlığında ilk akla gelmesi gereken durum kalın bağırsak sorununun değerlendirilmesidir.  Anal fissür  başlangıçta yüzeysel bir çatlak olarak başlar ve çoğunlukla iyileşme sağlar,  fakat sert dışkılama atakları oldukça tekrarlayan yırtıklar daha da derinleşir  ve iyileşme sağlaması uzar.  Sert dışkılamanın dışında; kalın gaita, tekrar eden kabızlık ve ishal atakları, vajinal doğumlar, dikkatsizce yapılan rektal muayeneler, anal cinsel ilişki,  diyetlerin neden olduğu kabızlık ve crohn  hastalığı gibi durumlar makat çatlağına neden olabilmektedirler.

Hastalar tarafından çoğunlukla dışkılama anında yırtılma benzeri gibi başlayan veya cam kırığı çıkarıyormuş gibi tanımlanan yoğun ağrı, sonrasında genellikle yanma, zonklama biçiminde sürebilmektedir.  Kişide ağrının dışında kaşıntı ve kanamada olabilir. Kanama belirtisi genellikle tuvalet kağıdına bulaşan birkaç damla kan şeklindedir ve dışkıdan ayrı bir kanamadır.  Dışkı ile karışık açık veya  renkli kanamalar daha ciddi bir problemin habercisidir.  Kişi  hangi tip kanama ile karşı karşıya kalırsa kalsın mutlaka bir doktora muayene olmalıdır. 

Makat Çatlağı Kansere Dönüşür mü

Hastalık tanısı birçok uzman doktor tarafından kolayca koyulabilmektedir. Hastanın muayenesi sırasında zemini kırmızı, kağıt kesiği gibi benzeri incecik yırtık var ise akut (erken) dönem fissür, zeminin de  sedefi renkte iç kas lifleri görünüyor ve deride uzama var kronik fissür vardır.  Akut dönem fissürler çoğunlukla bir ya da birkaç kez bu ağrıları yaşamıştır, kronik olan fissür de ise o uzun sürediri tekrarlamaktadır.   Anal fissür hastalığı kansere dönüşmemektedir.  Yırtık oluştuktan sonra  sebep olan ağrının altındaki iç kasın kasılmasına, kasılan kasın yaranın  daha çok açılmasına ve ağrının  daha da artmasına neden olacaktır.

Anal Fissürde Bol Sıvı, Bol Lif

Akut fissürlerin birçoğu uygulanacak basit önlemler ile tedavi edilebilmekteler.  Tedavideki temel amaç dışkının yumuşatılması ve anal kanalın tekrarlayan yırtılmalarına karşı önlem alınmasıdır.  Bol lif, bol sıvı bunlara ek olarak dışkı çıkarken el ile dışarıdan anal kanala destek olarak yırtılmaların  önlenmesi sağlanmalıdır.  Bu basit yöntemler uygulanarak akut fissürlerin %80’inde iyileşme sağlanmaktadır.  İyileşme aşamasında ek olarak dışkılamadan sonra ılık suya oturma banyosu ve ağrı kesici içeren pomatlarla sağlanabilir.

 

Kronik anal fissür rahatsızlığında ise kişinin mutlaka  muayene olarak tedavi sürecini başlatması gerekir.  Kronik anal fissür uygulanacak basit önlemler ile iyileşme sağlamaz. Ki kişi süreğen bir şekilde ağrı çekmeye devam eder. Bu sürecin önüne geçmek için öncelikle uzman bir proktoloji doktoruna muayene olmalısınız. Tanı koyulduktan sonra uygun tedavi yöntemi ile hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Anal fissür  tedavisi kabızlıktan korunmanın önemi büyüktür. Bol sebze meyve tüketimi hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Kadınlarda görülen anal fissür genellikle doğum travması ya da doğumdan sonraki ilk günlerde kabızlıkla yakından alakalıdır.

Anal fissür hastalığında tedavi öncesinde hastanın hangi evrede olduğunu bilmek gerekir. Müdahalenin bu doğrultuda gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

Merkezimizde anal fissür hastalığının tedavisi klasik cerrahi tedavilerin aksine ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır.

5-10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilen hastalar günlük yaşamlarına kısa sürede dönebilirler.

Anal fissürde yapılan tedavide kesi ve dikiş gibi işlemler uygulanmaz. Bu nedenle apse ve farklı komplikasyonlar görülmez.

Hastalar klasik cerrahi işlemlerle tedavi edildiğinde yatağa mahkum kalarak dinlenme ve iyileşme süreci yaşarlar.

Hastalarda gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez.

Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623