Anal Fissür Hastalığında Tuvalet Alışkanlığı

Anal Fissür Hastalığında Tuvalet Alışkanlığı

Anal fissür hastalığında tuvalet alışkanlığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu rahatsızlık genellikle makat ve çevresinde derinin zorlanması üzerine meydana gelmektedir. Anal fissür hastalığının oluşmasında genellikle kabızlıktan kaynaklı yırtılmalar oluşur. Hastalar anal fissürün etkisinden dolayı bazen doğal saatinde gelen dışkılama işlevlerini ertelerler. Çünkü ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Fakat bu durum çok tehlikelidir. Hastalar mutlaka tedavi için proktoloji uzmanına görünmelidir. 
Kişi kabızlık sorunu yaşadığında dışkı bağırsakta uzun bir zaman beklediği için kurur ve sertleşir. Dışkı sertleştiği için kişinin ıkınma davranışı ile anüsten çıkarken hassas deriye zarar verir. Bu nedenle anal fissür oluşumu kaçınılmazdır. 
Makat çatlağı türleri kendi içinde ikiye ayrılır. Kategorilere göre sınıflandırılan anal fissür akut veya kronik dönemdedir. Bu kategoriler hastalığın ilerleme durumuna göre sınıflandırılmıştır. 
 
Akut anal fissür; Hastalık başlangıç aşamasında ise ortalama 4 ile 6 hafta arasında iyileşmektedir. Bu iyileşme aşamasında kişinin aldığı önlemler hastalık açısından önemlidir. Kişinin yediği içtiği her şey hastalığın seyri açısından çok önem taşır.
Kronik anal fissürde hastalık ilerlemiş bir seviyededir. Tekrar eden bir durum söz konusudur. 8 haftadan uzun süren bu dönemde hastalık alınan önlemlere rağmen tekrarlamıştır. 
 
Kronik anal fissürün akut anal fissürden farkı şudur; kronik anal fissür kişinin kendi kendine aldığı önlemler ile iyileşmez. Bu nedenle kronik anal fissüre sahip kişiler mutlaka kontrole gitmelidirler. 
 
Anal Fissür Belirtileri
Anal fissür hastalığı makat hastalıklarının en sık görülenidir. Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;
• Cam kesiği gibi bir acı
• Zonklama
• Yanma hissi
• Kaşıntı
• Kanama
Anal fissür hastalığı kanama ile de sıkça ortaya çıkar. Kanamalar genellikle tuvalet esnasında meydana gelir. Kanamalar tuvalet kağıdında kırmızı kan şeklinde görülebilir. 
 
Anal Fissür Sebepleri
Anal fissür hastalığının en yaygın nedeninin kabızlık olduğunu söylemiştik. Yaygın sebebinin dışında anal fissüre neden olan farklı durumlar da mevcuttur. 
- Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine yol açabilir. Bu durum çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler. 
- Gebelik ve doğum: Hamile kadınlar gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı oluşumuna engel olamazlar. Bu durum düzensiz dışkılama yaptıkları içinde oluşmaktadır. 
- Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.
 
Anal Fissür Kadınlarda Daha Sık Görülür
Kadınlık hormonlarının bağırsak üzerindeki aktivitesi üzerine yapılan araştırmada kadınlar karın ağrısı, tuvalete çıkma, kabızlık, konusunda erkeklere göre daha problemlidir. Bağırsak hareketleri erkeklere göre daha çok problemlidir. Dolayısıyla makat çatlağı kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınlarda bağırsak hareketleri duygusal açıdan daha hassas olmakla beraber bağırsak hareketlerin oynamalara yol açıyor.
 
 
Anal fissür tedavisi; Birçok hastalıkta olduğu gibi ameliyatlı veya ameliyatsız şekilde anal fissür tedavisi yapılmaktadır. 
 
Makat bölgesi hassas olduğu için klasik ameliyat yöntemleri hastalıktan kurtulmak için son çaredir. Bu hastalıkta ameliyatsız tedaviler lazer kullanarak yapılmaktadır. 
Ameliyatsız tedavide lazer kullanarak kişi tedavi edilir. Ayrıca bu yöntemde klasik cerrahi yöntemlerde görülen semptomlar görülmez. 
Ameliyatsız anal fissür tedavisinin hastalara birçok avantaj ve konfor sağladığı bilinmektedir;
- Ameliyatsız tedavilerde kesi ve dikiş işlemleri yapılmaz. Gaz kaçırma ve dışkı kaçırma sorunları 
 - Ameliyatsız tedavilerde lokal anestezi uygulanır. Narkoz verilmez. Bu sayede ameliyattan korkan hastalar da kolaylıkla tedavilerini olabilirler.  
 - Anal fissür ameliyatsız tedavisi sadece 5- 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. 
- İşlem bitişinden sonra hastalar kısa bir istirahatten sonra normal gündelik yaşamına dönebilir. Hastalar uzun süre yatağa mahkum şekilde yaşamak zorunda olmaz. 
 Anal fisür hastalığı ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623