Anal Fissür Hastalarında Kan Görülmesi

Anal Fissür Hastalarında Kan Görülmesi

Makat bölgede oluşan anal fissür hastalığı tuvalet kağıdında kan görülmesiyle kendini belli eder. Anal fissür hastalarında kan görülmesi çok normaldir. Hastalık kan görülmesinin dışında makatta kaşıntı, cam batması gibi bir acı şeklinde tarif edilir. 
Anal fissür hastalığında akut ve kronik dönemlere göre tedavi planı belirlenir. Bazı hastalar makat bölgelerinin hassas olmasından dolayı tedavilerini ertelerler. Bu durum hastaların daha da kötüleşmesine neden olur. Anüs derisinin çok hassas olmasının nedeni bölgede çok fazla sinir ucu olmasından dolayıdır. 
Anal fissürde şiddetli ishal, kabızlık, zorlu dışkılama gibi etkenler anal fissürün oluşmasına yol açarlar. Makatı zorlamak ve tahriş etmek kesi ve yırtık oluşmasına neden olur. Bu nedenle dışkılama yaparken kendimizi çok fazla zorlamamalıyız.
 
Anal Fissür Spazmı 
Anal fissürde ağrılar kaslarda spazma neden olur. Bu durumda daha fazla basınca yol açar. Kan dolaşımı yetersiz kaldığında yırtıkların iyileşme süresi uzar. Anal fissürden dolayı hastalar cam kesiği, cam batması şeklinde ağrı duyduklarını tarif ederler. Ağrılar hastaların bazen gündelik yaşamlarını etkileyebilir. Bazı hastalarda anal fissür hemoroid ile karıştırılır. Hastaya hemoroid tedavisi uygulanırsa gereksiz ve faydasız bir tedavi yapılmış olur. Bu son derece yanlıştır. 
Anal fissür ve diğer makat hastalığına yakalananlar öncelikle tedavi olmayı kabul etmelilerdir. Anal fissürde döneme göre tedavi planlanmalıdır. Akut dönemde olan hastalar için tedavi kolay gerçekleştirilir. Kronik dönemde ise hastalar için tedavi daha zorlu geçer. Bu ayrım doğru yapılmalıdır. Bunun için ise uzman bir doktora görünmek çok önemlidir. 
 
Anal fissür kronik dönemde olduğunda tedavi sürecinin karmaşık bir hal alarak zorlaştığını daha önce söylemiştik. Tedavi öncesinde hastalığın evresinin önemi kadar hastanın dışkılama alışkanlığı önemlidir. Hastalara dışkılamadan sonra günde iki kez duşa girmeleri önerilir. Ayrıca hastaların yakmayacak derecedeki  sıcak suya oturmaları önerilir.  Oturma banyosu yaklaşık 10-15 dakika yapılmalıdır. 
Makattan kanamanın yanı sıra makat çevresinde akıntı durumu olabilir. Anal fissür tedavisi iki şekilde yapılır. Anal fissür tedavisi iki şekilde yapılabilir. İlk tedavi yöntemi ameliyat ile yapılan tedavidir ikinci yöntemi ise ameliyatsız şekilde yapılandır. Ameliyatsız anal fissür tedavisinin çok avantajı vardır.  
 
Ameliyat İle Tedavi  
Anal fissürde ameliyat ile tedavi edilen hastalarda gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Makatı kasan kaslardan içteki kesilerek yaranın kan dolaşımının artması ve kendiliğinden iyileşmesi beklenir. 
 
Hastalık Tekrar Nüks Ederse?
Anal fissürler sadece doğru tanı konulduğunda iyileşme gösterirler. Tecrübeli cerrah tarafından yapılacak müdahale çok önemlidir. Tedaviden 6-8 hafta içinde nüks eden anal fissür artık kronik döneme geçmiş demektir. Bu gibi durumda tekrardan muayane edilen hastaya en uygun tedavi yöntemi uygulanır. 
Anal fissür hastalığı ameliyatsız şekilde tedavi edildiğinde lazer tekniği kullanılır. Cerrahi işlemlerde oluşabilecek semptomlar bu tedavi yönteminde görülmez. 
Ameliyatsız şekilde yapılan tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlar. Aynı zamanda tedavi yöntemi hastaların zamandan tasarruf  sağlamalarına yol açar. 
 
Ameliyatsız Anal Fissür Hastalığında Tedavinin Avantajları
Hastalara kesi ve dikiş gibi işlemler uygulanmaz. 
Dışkı tutamam veya gaz kaçırma gibi sorunlar oluşmaz. 
Narkoz verilmez sadece lokal anestezi ile işlem uygulanır. 
Ameliyat korkusu yaşamayan hastalar rahat bir şekilde tedavi olur.
Tedavi sadece 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. 
Tedavi sonrasında hastalar normal yaşamlarına kısa sürede dönebilirler. 
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623