Anal Çatlak Belirtileri

Anal Çatlak Belirtileri

Anal çatlak belirtileri genellikle tuvalette anlaşılmaktadır. Hastalar dışkılama esnasında tuvalet kağıdında kan damlası görebilirler. Bu kan parlak ve kırmızı renktedir. Anal fissüre neden olan etkenler arasında kronik kabızlık, uzun süreli ishal, anal bölge yaralanmaları, hamilelik veya doğum, Crohn hastalığı vardır. Makat bölgesinin çıkışında çatlak şeklinde oluşan yara sonucu dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olan hastalığa anal fissür denir. 
Makattaki çatlak küçük olsa dahi hastalar çok fazla acı çekebilir. Meydana gelen çatlak en çok orta kısımda yer alır. Makatta oluşan yırtık ilk bir aylık dönemde ise akut dönemdedir. Uzun süreli döneme ise kronik anal fissür denir. Anal fissür her yaş grubunda kadın ve erkeklerde görülmektedir. Kronik kabızlık, doğum, uzun süreli şiddetli ishal, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi hastalıklar çatlakların oluşumunda çok etkilidir. Hastaların çoğunda şikayetlerin başlamasından önce büyük ve sert bir dışkılama hikayesi veya ishal sırasında sık bağırsak hareketlerinin oluşu hastalığı başlatan olaydır. Bazı hastalarda çok sık görülmese dahi doğum olayı sırasında genital bölgede travma sonucu çatlak oluşabilir.
 
Anal Çatlak Belirtileri
Anal ağrı ve ağrılı dışkılama sonucu hastalar anal fissürden şüphe ederler. Anal fissür genellikle yırtılır ve kesilir gibi bir yanma şeklinde dışkılama esnasında ortaya çıkar. Dışkının çıkışı sırasında gelen ağrı dışkılama sonrasında da devam eder. Yanma ve zonklama gibi bir ağrı hissedilir. Ağrı, anal kanaldaki lezyonun büyüklüğü ile doğru orantılı değildir. 
 
Anal çatlak ağrısı dışkılamadan sonra kısa sürede sona erebilir fakat bazen devam da edebilir. Ağrı bazı durumlarda dışkılama işlevini durduracak kadar kabızlık oluşturabilir. Sert ve büyük dışkının geçişi sırasında çatlak daha da ilerler ve ek olarak kanama, kaşıntı ve üriner şikayetler oluşabilir. 
 
Genellikle küçük miktarlarda parlak kırmızı renkte olan anal fissür kanaması tuvalet kağıdında görülür. Kanama bazen daha fazla, damlama şeklinde tuvalete boşalabilir. Oluşan kanamalar kansızlığa neden olmazlar. Kaşıntı, anal ülserasyondan kaynaklanan akıntı nedeniyle oluşur ve hastaların yüzde 50'sinde görülür. Anal fissürden kaynaklanan ağrı bazen sık idrar yapma, hatta idrar yapamama ile sonuçlanabilecek kadar idrar yolu şikayetleri ile seyredebilir. Anal fissürler 4-5 haftadan daha fazla sürerse çatlak hattı önünde hemoroide benzer deri uzantısı oluşur. Bu deri uzantısına bekçi meme denir. 
 
Makat çatlağı derinleşir ise ağrı ve kaşıntı artar ve kronik fissür oluşur. Ağrı saatlerce, hatta gün boyu devam edebilir. Kanama seyrektir. Bazen her tuvalete çıkışta kanama olabilir ve kağıda bulaşır tarzdadır; hemoroidlerdeki gibi püskürür tarzda değildir. Anal fissür tedavisinde lokal olarak kullanılan merhemler anal kanaldaki basıncı azaltarak etkili olur. Yan etkilerinin son derece az görülmesi nedeniyle günümüzde sıkça tercih edilir.
 
Anal fissür tedavisi; Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedaviler sıkça tercih edilir. Tedavi lazer tekniği ile yapılır. 
Cerrahi işlemlerde görülecek semptomlar ameliyatsız tedavi yönteminde görülmez.
Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konforu sunmaktadır. 
 
Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisinin Avantajları;
-Narkoz yerine sadece lokal anestezi ile tedavi uygulanır. 
- Kesi ve dikiş işlemleri yapılmaz. Böylece hastalarda gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmez.
-Hastalar ameliyat korkusu yaşamadan tedavi olurlar. 
-Akıntı, iltihaplanma, yara gibi sorunlar olmaz.
-5-10 dakika gibi kısa bir sürede hastalara tedavilerini olurlar.
- Tedavi sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına hemen dönebilirler.
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623