Anal Fissürü Neler Tetikler?

Anal Fissürü Neler Tetikler?

Anal Fissürü Ne Tetikler 

 
Anal fissür makat çatlağı ve makat yırtığı olarak da bilinmektedir.  Dışkılama esnasında kendini belli eden anal fissür hastalığı yaygın görülen hastalıklar arasında yer alır. Anal fissür hastalığı dışkılama yapan bireyi zor duruma sokabilir. Hatta öyle ki hastalar tuvalete bile gitmeyi erteleyebilir. Bu nedenle anal fissürü tetikleyen durumlardan kaçınmalıyız. 
 
Anal fissür hastalığı dışkılama esnasında ıkınma ile kendini gösterir. Anal fissürün en büyük neden kabızlıktır. Kabızlık sorunu her yaşta görülebilir. Acı veren bu hastalık hastalar tarafından cam kesiği veya cam batması şeklinde tarif edilir. Anal fissür hastalığı şiddetli ıkınmayla beraber meydana gelir. Bu hastalıktan korunmak için alınabilecek en iyi önlem kabız yapacak gıdalardan uzak durmak olacaktır. 
 
Ikınmaya zorlanan hasta kabız olduğunda dışkı bağırsakta uzun süre bekler ve sertleşir. Kişi tuvalet ihtiyacı sırasında sertleşmiş dışkı anüs çevresindeki hassas olan deriyi çizer ya da yırtar. Bu durum anal fissüre neden olmaktadır. 
 
İki kategoride incelenen anal fissür hastalığı akut ve kronik dönem olarak bilinmektedir.  Akut dönem hastanın 4-6 haftalık sürecini kapsar. Akut dönemde hastalar kendi kendine iyileşme gösterebilir. Bu evrede kişi beslenmesine dikkat etmelidir. Kronik anal fissürde hastalar artık 8 haftayı geride bırakmıştır. Bütün önlemlere rağmen hastalık geçmemiş ve tekrarlamıştır. 
Kronik anal fissürde en önemli özellik hastanın kendince aldığı önlemlerin bir işe yaramıyor oluşudur. Bu evredeki hastaların mutlaka proktoloji uzmanına görülmelidir. 
 
 

Anal Fissür Belirtileri

 
Anal fissür hastalığında cam kesiği gibi bir acı, zonklama, yanma hissi, kaşınma ve kanama gibi belirtiler görülür. Anal fissürler daha çok kanamayla kendini belli ederler. Genellikle tuvalet kağıdında görülen kan taze, parlak ve açık renklidir. Kanama bazen damlama halinde de görülebilir. 
 

Anal Fissürü Tetikleyen Etkenler

 
Anal fissür hastalığına neden olan şeylerin başında kabızlık olduğunu söylemiştik. Bunun dışında başka etkenler de vardır. Bu etkenleri şöyle sıralayabiliriz;
 
• Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu tip hareketler çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.
• Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır. 
• Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere yol açabilir.
 

Anal Fissür Tedavisi

 
Anal fissür tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Klasik cerrahi işlemlerle tedavi edilebilen anal fissürler  ameliyatsız tedavi yöntemleriyle de tedavi edilebilir. 
 
Anal fissür ameliyatı sonrasında anüs bölgesindeki kasların bir kısmı ya da tamamı hasar görebilir. Bu durumda hastalarda gaz ve dışkı kaçırma sorunları görülebilir. Ameliyat sonrasında kişiler gündelik yaşamlarına kısa sürede dönemeyebilirler. 
Anal fissür hastalığı merkezimizde ameliyatsız şekilde tedavi edilmektedir. Kas ve doku kaybı yaşanmayan bu tedavi yönteminde hastalara birçok avantaj ve konfor bir arada sunulur.
Ameliyatsız tedavi olan kişilerde cerrahi işlemlerde görülen semptomlar görülmez. Lazer ile tedavi edilen kişilerde gaç kaçırma dışkı tutamama sorunları yaşanmaz. 
Sadece lokal anestezi ile tedavi edilen hastalar ameliyat korkusu yaşamamış olurlar. 
Ameliyatsız anal fissür tedavisi 5-10 dakika gibi kısa bir zaman alabilir. 
Hastalar aynı gün muayene olup tedavi de olabilirler. Yatağa mahkum kalmazlar.
Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623