Anal Fissürde Cam Kesiği Gibi Acı

Anal Fissürde Cam Kesiği Gibi Acı

Makat Çatlağında Cam Kesiği Ağrısı 

 
Makatta meydana gelen kanamayla kendini belli eden anal fissür halk arasında makat çatlağı olarak bilinmektedir. Anal fissür hastalığı ameliyat yöntemi ile tedavi edilebilirken ameliyatsız şekilde de tedavi edilmektedir. Günümüzde ameliyattan korkan hastaların ilk tercihleri ameliyatsız tedavi olmaktır. Anal fissür hastalar tarafından cam kesiği cam batması şeklinde ağrı ile tarif edilir. 
 
Anal fissür hastalığı makatta oluşan çatlaklara denir. Hastalar genellikle tuvalete gittiklerinde tuvalet kağıtlarında kan görebilirler. Görülen bu kan açık renkte ve parlaktır. Anal fissürde bu en önemli belirtiler görüldükten sonra hastalara mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmelidir. Bilinmelidir ki anal fissür kendi kendine geçebilen bir hastalık değildir. Makat çatlakları akut dönemde ise yediklerimiz sayesinde ilerlemesini önleyebiliriz. Bunun için kabızlıktan korunacak şekilde beslenme rutini oluşturmakta fayda vardır. Anal fissürde kabızlıktan korunmak için posalı ve lif açısından zengin gıdalara ağırlık vermeliyiz. 
 
Anal Fissürü Oluşturan Nedenler 
 
Kronik kabızlık
Uzun süreli ishal durumu
Anal bölge yaralanmaları
Hamilelik veya doğum
Crohn hastalığı 
Kabızlık
 
 
Anal fissür anal bozuklukların bir diyagramı anal fissür, fistül, anal apse olarak bilinir. Anal fissür cilt üzerinde meydana gelen yırtılma ve bölünme olarak tanımlanır.
 
Anal Fissür Belirtileri; Anal fissürde dışkı temizliği sırasında tuvalet kağıdında kan görülebilir. Makatta kramp, anüs çevresinde kaşıntı, ciltte yırtık, ciltte yumru bulunur. Anal fissür hastalığında bu gibi belirtiler hissedildiği ve görüldüğü andan itibaren mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Anal fissürün ilaç tedavisiyle geçmeyeceğini bilerek muhakkak doktora gitmekte fayda vardır. Anal fissürde hastalar akut dönemde ise tedavi kolay yapılır, kronik dönemde ise tedavi daha zor ve uzun zaman alır. Anal fissürde önemli olan hastalığın farkında olmak ve tedaviyi kabul etmektir. Çünkü makat hastalıklarında kullanılan ilaç ve bitkisel tedaviler geçici rahatlama sağlayacaktır. 
 
Anal fissür tedavisi: Bu hastalık için unutulmamalıdır ki kendi kendine iyileşmeyecektir. 
Anal fissürden korunmak için yediğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Lifli ve posalı gıdalara ağırlık vermeliyiz. Çünkü iyi bir sindirim sistemi bizi olası hastalıklara karşı dirençli yapacaktır.
Tüketilen sağlıklı gıdalar dışında bol sıvı almalıyız ve spor da yapmalıyız.
 
Ameliyatsız anal fissür tedavisi ile hastalar minimum 5-10 dakika gibi kısa süre içinde tedavi edilebilirler. Ameliyatsız anal fissür tedavisi merkezimizde yapılmaktadır. 
 
Tedavi hastaların özel durumlarına göre belirlenir. Operasyondan kısa süre sonra ise hastalar gündelik yaşamlarına geri dönebilirler. 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olan hastalar zamandan tasarruf sağlamış olurlar. Sadece lokal anestezi ile tedavi edilen hastalarda kesi ve dikişi gibi işlemler uygulanmaz. Böylece kas veya doku kaybı görülmez. Ameliyat ile tedavi olan anal fissür hastalarında tedavi sonrasında kas ve doku kaybına bağlı olarak gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar görülebilir. 
 
Ameliyat olan hastalarda uzun bir iyileşme süreci yaşanırken ameliyatsız tedavilerde böyle bir durum söz konusu olmaz. Hastalar hemen günlük yaşamlarına geri dönebilirler. Ameliyatsız şekilde tedavi olacak hastaların kronik rahatsızlıklarının olması tedaviye engel olmaz. Hatta hastaların klasik ameliyatlarda olduğu gibi açlık tokluk gibi ön hazırlık yapmalarına gerek yoktur. Anal fissür hastalığında ameliyatsız tedavi olacak hastalar muayeneye geldikleri gün aynı zamanda operasyonda olabilirler. Unutulmamalıdır ki anal fissürde bitkisel ya da ilaçla tedavi geçici çözümler sağlayacaktır. Kalıcı çözüm için mutlaka proktoloji uzmanına gitmek gerekir. Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için veya randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623