Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Anal fissür hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Makatta meydana gelen anal fissür hastalığı her yaş grubunda görülür. Bu hastalığın en önemli nedenlerinden biri kabızlıktır. Bu yüzden anal fissürden kaçınmak için yediklerimize çok dikkat etmeliyiz. Anal fissür hastalığı makat rahatsızlıkları arasında yaygın görülen bir hastalıktır. Kabızlıktan korunmanın önemli olduğu bu hastalıkta hazır gıdalardan kaçınmalıyız. Anal fissürde her insan risk altındadır. Anal fissürü detaylandırmak gerekirse kabız olunduğunda dışkılama işlemi uzar. Ikınmaya bağlı olarak makat bölgesi tahriş olabilir. Sertleşmiş dışkı anüs çevresini çatlatır bu durumda anal fissür oluşması görülür.

Anal Fissür Türleri

Anal fissürler iki grupta incelenir. Akut ve kronik dönem olarak ikiye ayrılan anal fissürde bu dönemlerin bilinmesi tedavi açısından çok önemlidir. Bu gruplar hastalığın ilerleme durumuna göre ayrılmaktadır.  

Akut Anal Fissür;  Akut anal fissürler hastalığın başlangıç aşamasına denir. Bu evrede tedavi daha kolay yapılmaktadır. Anal fissürler ortama 4 ile 6 hafta arasında iyileşmektedir. Bu süreçte kişinin aldığı önlemler çok önemlidir. Kişinin beslenme düzenini değiştirmesi ve sağlıklı gıdalara yönelmesi hayati önem taşır.

Kronik Anal Fissür; Anal fissür bu evrede ilerlemiştir. 8 haftadan uzun süren bu hastalık bütün önlemlere rağmen tekrarlayabilir. Bu durumda anal fissür kronik anal fissür olmuştur.

Anal fissür akut dönemde iyileşme gösterebilirken kronik anal fissürde kendi kendine bir iyileşme görülmez. Bu nedenle kronik anal fissürü bulunan bireylerin uzman bir doktor tarafından tedavi edilmeleri gerekir.

 

 Anal Fissür Belirtileri

 Anal fissür makat hastalıklarından en acı duyulanıdır.  Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;

• Cam kesiği gibi bir acı

• Zonklama

• Yanma hissi

• Kaşıntı

• Kanama

Anal fissür hastalığında kanama sıkça görülür. Hastalar kanamaları genellikle tuvalet kağıdında görürler. Tuvalet kağıdında parlak kırmızı bir kan olur.

Anal Fissür Nedenleri

Bu hastalığın en büyük nedeni yaygın kabızlık sorunudur.  Anal fissüre neden olan hastalıklar şu şekildedir.

- Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

- Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır. 

- Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.

Anal Fissür Tedavisi

 Anal fissür tedavisi klasik cerrahi yöntemlerle yapıldığı gibi ameliyatsız olarak da yapılmaktadır. Anal fissür tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

Ameliyatsız şekilde anal fissür tedavisi olmak hastalar için oldukça konforludur. Bu tedavi yönteminde hastaların önceden bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Hastaların kronik rahatsızlığı varsa bile bu ameliyatsız tedavide engel oluşturmaz.

Narkoz yerine lokal anestezi uygulanan hastalarda yan etkiler görülmez.

Ameliyat olan hastalar yaranın iyileşmesi için uzun süre beklerken ameliyatsız tedavilerde beklemelerine gerek kalmaz. Çünkü dikiş ve kesi gibi müdahaleler yoktur.

5 dakikada tedavi edilen hastalar kısa süre sonra gündelik yaşamlarına geri dönebilirler.

Tedavi sonrasında hastalarda ağrı hissi çok az olur.

Klasik cerrahi işlemlerde hastalarda gaz kaçırma dışkı tutamama sorunu yaşanabilirken ameliyatsız tedavilerde kas ve doku kaybı olmadığı için bu tip sorunlar olmaz.

Anal Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623