Anal Fissür Dönemleri Neler?

Anal Fissür Dönemleri Neler?

Anal fissür hastalığı makatta meydana gelen genellikle kanamalarla kendini gösteren bir hastalıktır. Anal fissür hastalığı tuvalette ıkınma esnasında ortaya çıkar. Hastalar kimi zaman anal fissürün verdiği ağrı ve acı yüzünden tuvalete gitmeyi erteleyebilirler. Anal fissür hastalığına neden olan en önemli etkenlerden biri kabızlıktır. Bu nedenle kabızlıktan korunmak için mutlaka sağlıklı gıdalar tüketmeliyiz.
 
Anal fissür hastalığı cam kesiği cam batması şeklinde tarif edilen makat hastalığıdır. Şiddetli ıkınmayla beraber kendini gösteren anal fissür hastalığında sağlıksız gıdaları tüketmemek gereklidir. Tuvalet ihtiyacı sırasında sertleşen dışkılar anüs çevresindeki hassas olan deriyi çizerek yırtığa sebep olurlar. 
 

Anal Fissür Dönemleri Neler?

 
İki kategoride incelenen anal fissür hastalığında akut dönem 4-6 haftalık zaman dilimini kapsar. Akut dönemde olan hastalarda iyileşme kendi kendine olabilir. Bu evreki bireyler beslenmelerine dikkat etmelidir. Kronik anal fissür hastalığı 8 haftalık süreyi geride bırakmış döneme denir. Bu evrede olan hastalarda anal fissür alınan önlemlere rağmen geçmemiştir. Kronik dönemde olan anal fissür hastalığında hastalar mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmelidir.
 
 

Anal fissürü neler tetikler?

 
Anal fissürün meydana gelmesinde birçok neden vardır.  Hastalar anal fissür hastalığında tuvalet kağıdında kan görülmesi çok normaldir. Anal fissürün oluşmasında kabızlık dışında başka etkenlerde vardır. Makat hastalığının ortaya çıkmasındaki diğer başlıca etkenleri şöyle sıralayabiliriz. 
• Kas Spazmları: Anal fissürde anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine neden olabilir. Bu hareketler çatlakların büyümesine neden olur ve iyileşme sürecini etkiler.
 
• Gebelik ve doğum: Hamile kadınlar gebeliklerinin sonuna doğru makat çatlağı riski taşırlar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna geldiklerinde düzensiz şekilde dışkılama yaptıkları için sorun yaşarlar.  
 
 • Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere yol açabilir.
 

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
Anal fissür tedavisi: Anal fissürden korunmak için öncelikle lifli ve posalı gıdalara ağırlık vermeliyiz. Kabızlığın önüne geçecek bu gıdalar sindirim sistemi sağlığımız için oldukça önemlidir. Bunlar dışında düzenli spor yapmak çok önemlidir. Çünkü spor yapmak sindirim sistemimizi düzene sokacaktır. Böylelikle kabızlığa yakalanma riskimiz azalacaktır. Ayrıca su tüketimini de aksatmamalıyız.
Anal fissür tedavisi hem klasik ameliyat yöntemiyle hem de ameliyatsız şekilde gerçekleştirilmektedir. Anal fissür hastalığında ameliyat sonrasında anüs bölgesinde yer alan kasların bir kısmı veya tamamı hasar görebilir. Anal fissür tedavisinde klasik cerrahi yöntem uygulanmışsa tedavi sonrasında hastalarda gaz kaçırma sorunu oluşabilir.  Ameliyat sonrasında kişiler gündelik yaşamlarına hemen dönemeyebilirler.
 
Anal fissür hastalığı merkezimizde ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Ameliyatsız gerçekleştirilen tedavilerde kas ve doku kaybı yaşanmamaktadır. Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konforu bir arada sağlamaktadır.  Anal fissür hastalığında cerrahi işlemler uygulandığında hastalarda farklı komplikasyonlar oluşabilir. Ameliyatsız yapılan anal fissür tedavilerinde hastaların önceden hazırlık yapmaarına gerek yoktur. Kronik hastalıkların olması da hastanın tedavisine engel değildir. Ameliyatsız anal fissür tedavisinde hastalar anestezi yerine lokal anestezi ile tedavi olurlar. Böylece hastalar ameliyat korkusu olmadan tedavi olmuş olurlar.
  Anal fissür hastalıklarında ameliyatsız tedaviler çok kısa sürede gerçekleştirilir.  Anal fissürde ameliyatsız tedavi 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. Hastalar aynı gün muayene olup tedavi olabilirler. Anal fissür tedavisinden sonra hastalar uzun bir iyileşme süreci yaşamazlar. Kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar. Anal fissür hastalığı ile ilgili sorularınız için veya randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623