Anal Fissür Kanama

OP. DR. Yasir Gözü

Makat yırtığı, çatlağı, ya da tıbbi ifadesi ile ‘anal fissür’ anüs alanını örten deride makatta ağrı, kanama, kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır. Çatakla ilk olarak yüzeysel başlar ve hızla iyileşir bazı durumlarda derinleşip allat yatan makat iç kasına ulaşabilir.

Detay

Fissür Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anüs (makat) bölgesini saran deride ağrı, kanama be kaşıntıya sebebiyet veren küçük bir yırtıktır .

Detay

Doğum Sonrası Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Hamile kadınların yaklaşık %40’ı kabızlık çekmektedir. Bu hamilelik dönemi Rahatsız edici olabilir ve başka hastalıklara yol açabilir,

Detay

Akut Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Akut Anal Fissür (çatlak) makatın çıkış kısmında, çatlak biçiminde oluşan yara sonucunda dışkılama anında ve sonrasında hafif ağrı ve bazen de hafif kanamaya sebep olan hastalıktır.

Detay

Anal Fissür İyileşme Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Fissür hastalığınızın geçme sürecinde ise artık yürürken, otururken zorluk çekmezsiniz. Gündelik hayatınız eski kalitesine dönmüştür. Makat bölgenizdeki kanamaların durmasıyla birlikte çamaşırınızda taze kan görmemeye başlarsınız.

Detay

Anal Fissür Doğal Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Zeytinyağı, bağırsak sisteminize yağlama sağlayan sağlıklı tekli doymamış yağlarla doludur, böylece dışkıya yardım eder. Ayrıca anal fissürlerin neden olduğu ağrıdan çok daha fazla ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayan anti-enflamatuar özellikler içerdiği de bilinmektedir.

Detay

Makat Fissür Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fissürü veya en yaygın ismiyle bilinen anal fissür hastalığı kuyruk sokumu bölgesinde görülen çatlaktır. Genelde kendini dışkılama esnasında ağrı ve kanama ile belli eder. Makat fissür belirtileri dışkılama sonrası makattan kan gelmesi, anüs bölgesinde oluşan ağrı ve kasılmalar, anüs bölgesinde tahrişe bağlı olarak oluşan kaşıntılar olarak ortaya çıkar.

Detay

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Öncelikle uzman bir proktoloji doktoru muayenizi gerçekleştirmelidir.

Detay

Anal Fissür Krem

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fissür rahatsılzığında kullanılan iki farklı etki gösteren üç grup krem vardır. Bölgesel olarak uyuşturup dışkılamanın daha az acılı olmasını sağlayan merhemler ve dışkılama sonrası makatta oluşan kas krampını azaltarak yaranın iyileşmesini sağlayanlar olarak ikiye ayrılırlar

Detay

Anal Fissür İlaç

OP. DR. Yasir Gözü

Dışkı yumuşatıcı ilaçların, sert dışkının çatlağı daha fazla tahriş etme etkisini azalttıkları bilinmektedir. İshal de makat çatlağına neden olduğudan bu tedavi yöntemi mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Detay

Makat Çatlağı Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Kronik makat çatlağı belirtileri, makatta dışkılama sonrası makat çatlağına göre daha yoğun ve kırmızı kan gelmesi, makat bölgesinde cam kesiği tarzında şiddetli ağrılar, makatta akıntı buna bağlı olarak oluşan kaşıntılar, makatın iç kısmında oluşan memeler, vb.

Detay

Anal Fissür Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Duruma, koşullara göre tedavisi değişen anal fissür hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Sadece birkaç alışkanlığınızı değiştirerek iyileşme sürecinizin hızlanacağını biliyor muydunuz?

Detay

Kronik Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür kişilerde iki şekilde görülebilir. İlerlemiş ve tedavisi geciktirilmiş makat çatlakları kronik anal fissür’e dönüşmüştür.

Detay

Makat Çatlağı Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Makat fissür dışkılama anında belirti gösterir. Hastaların yaşam kalitesini oldukça düşüren anal fissüre ağrı ve sancılar eşlik eder.

Detay

Anal Fissür Ameliyatı

OP. DR. Yasir Gözü

Akut evrede yakalandığı halde, makul sürelerdeAnal fissür tedavisinde cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli ve yan etkileri fazla olan bir seçenektir. Özellikle ameliyat ve benzeri bir operasyondan çekinen hastalar sürekli tedavilerini erteleyerek anal fissür hastalıklarını ilerletirler.

Detay

Anal Fissürden korunma yöntemleri nelerdir

OP. DR. Yasir Gözü

Kabız olmamak için düzenli sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze, meyve ve özellikle baklagiller) ve bol su (günde en az 8-10 bardak) içilmelidir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623